NIA Cedar Hill Faculty and Staff

PRE-K

PAMELA THOMAS - PRE K LIAISON

ORIANA VITTRUP - PRE K TEACHER

KINDERGARTEN

KRYSTAN ASSELIN - KINDERGARTEN TEACHER

TRINA GRANT - KINDERGARTEN TEACHER

LEA SCHROEDER - KINDERGARTEN TEACHER

FIRST GRADE

PAMELA BITTNER - 1ST GRADE TEACHER

ANDREA MANN - 1ST GRADE TEACHER

BETH MCKENNEY - 1ST GRADE TEACHER

SONJA MORGAN - 1ST GRADE TEACHER

JESSICA ROGERS - 1ST GRADE TEACHER

2ND GRADE

DIANE DORLON - 2ND GRADE TEACHER

LINDA GRIMES - 2ND GRADE TEACHER

FREDERICK KUNTZ - 2ND GRADE TEACHER

AKUA TUFUOR - 2ND GRADE TEACHER

3RD GRADE

ROCHANDA WILLIAMS - 3RD GRADE ELAR TEACHER

HOLLY EVANS - 3RD GRADE MATH TEACHER

SARAH YARBROUGH - 3RD GRADE SCIENCE TEACHER

GWENDOLYN WILLIAMS - 3RD GRADE SOCIAL STUDIES TEACHER

4TH GRADE

CYNTHIA HUNTER - 4TH GRADE WRITING/ELAR TEACHER

DONNA GREEN - 4TH GRADE MATH TEACHER

ZYKESKA GRIFFIN - 4TH GRADE SCIENCE TEACHER

JASON MCKENNEY - 4TH GRADE SOCIAL STUDIES TEACHER

5TH GRADE

MARGARET TAMA - 504 COORDINATOR

GABRIELLE KELLY - 5TH GRADE SCIENCE TEACHER

MELINDA DAVIS - 5TH GRADE ELAR TEACHER

MARIGIN HARRIS - 5TH GRADE MATH TEACHER

SHIRLEY MORROW - 5TH GRADE SOCIAL STUDIES TEACHER

6TH GRADE

MARY MORGAN - 6TH GRADE ELAR TEACHER

MICHELLE THUY KHUONG - 6TH GRADE MATH TEACHER

TODD CAMPBELL - 6TH GRADE SCIENCE TEACHER

BRIAN CLOCK - 6TH GRADE SOCIAL STUDIES TEACHER

EXTRA-CURRICULAR TEACHERS

HARMONY GE - CHINESE TEACHER/ ESL

JOYCE JACKSON - CONTRACT DIAGNOSTICIAN

OLUREMI OJO - CONTRACT MATH TEACHER

SHEA ELAM-HENLEY - CONTRACT SECONDARY TECHNOLOGY TEACHER

STEPHEN ARULPRAGASAM - CONTRACT STEM TEACHER

KAREN SKINNER - DYSLEXIA TEACHER

ELEMENTARY EXTRA-CURRICULAR TEACHERS

SOOK YEE - ELEMENTARY ART TEACHER

ELIZABETH RONEY - ELEMENTARY MUSIC TEACHER

STEPHANIE HAWKINS - ELEMENTARY PE TEACHER

STEPHEN LONG - ELEMENTARY PE TEACHER

SUSAN FRANKLIN - ELEMENTARY READING SPECIALIST

APRIL MICK - ELEMENTARY SPECIAL EDUCATION TEACHER

OBRETA WELLS - ELEMENTARY SPECIAL EDUCATION TEACHER

KEVIN PACE - ELEMENTARY TECHNOLOGY TEACHER

CYNTHIA STAMPP - ESL TEACHER

EVANGELINE GNANAPRAKASAM - MATH/ENGINEERING TEACHER

SECONDARY TEACHERS

HEATHER EWING - SECONDARY ART TEACHER

MARK HARTFIELD - SECONDARY ART TEACHER

LAUREN OGDEN - SECONDARY BAND TEACHER

MORGAN HILL - SECONDARY DRAMA TEACHER

SEAN BANDY - SECONDARY ELAR TEACHER

SARAH MEADOR - SECONDARY ELAR TEACHER

ANDREW ROTELLA - SECONDARY ELAR TEACHER

MIRANDA JENKINS - SECONDARY ENGLISH TEACHER

MICHELLE GARDNER - SECONDARY FRENCH TEACHER

CYNTHIA FORD - SECONDARY MATH TEACHER

KEREN JOHNSON - SECONDARY MATH TEACHER

GARY NELSON - SECONDARY MATH TEACHER

SHARON STEPHENSON - SECONDARY MATH TEACHER

THEODORE LONG - SECONDARY PE TEACHER

SLONE STARKEY - SECONDARY PE TEACHER

LAKANDICE SHAW - SECONDARY PRINCIPLES OF LAW TEACHER

PATRICIA CORONADO - SECONDARY SCIENCE TEACHER

CRISTIAN MORENO - SECONDARY SCIENCE TEACHER

SATYAVENI NANDRU - SECONDARY SCIENCE TEACHER

COLLIN STRONER - SECONDARY SCIENCE TEACHER

DOUGLAS BOWMAN - SECONDARY SOCIAL STUDIES TEACHER

TIMOTHY GRANT - SECONDARY SOCIAL STUDIES TEACHER

RANDALL JENKINS - SECONDARY SOCIAL STUDIES TEACHER

JAMES LUBECK - SECONDARY SOCIAL STUDIES TEACHER

LASHUNDRA STEWART - SECONDARY SOCIAL STUDIES TEACHER

ANNA FRANKS - SECONDARY SPANISH TEACHER

ANGELA JACKSON - SECONDARY SPANISH TEACHER

STEPHAN DAVIS - SECONDARY SPECIAL EDUCATION TEACHER

JO JUANITA LEWIS GAY - SECONDARY SPECIAL EDUCATION TEACHER

CYNTHIA MILLER - SECONDARY SPECIAL EDUCATION TEACHER

ALAN JAMES THOMAS - SECONDARY TECHNOLOGY TEACHER

BRENDA LONGINO - SECONDARY TECHNOLOGY TEACHER

KATHY ROBERTS - SECONDARY TECHNOLOGY TEACHER

SHARON HONNELL - SPEECH PATHOLOGY

TEACHER'S AIDES

ELLETTE BATTLES - TEACHER AIDE

JOY DANIELS - TEACHER AIDE

RAMANDEEP GILL - TEACHER AIDE

JIJI THOMAS - TEACHER AIDE

LYNN MILLER TEACHER AIDE - ELEM TECHNOLOGY

PEYTON HALEY TEACHER AIDE - SEC CHOIR

LOURDES CRONEN - TEACHER AIDE - SPANISH

BRAD GIRTMAN - TEACHER AIDE- TEEN LEADERSHIP

HOPE WAGLER - TEACHER AIDE/CAFE ASST